לאכול בבלאנס - הבלוג - כל הטיפים והכתבות

  • צוות לאכול בבלאנס

כל הסודות על הירקות המשמינים

בהרבה דיאטות ירקות נחשבים "חינמיים", כלומר שניתן לאכול מהם ללא הגבלה.. במאמר זה נדון מה בכל זאת החסרונות של אכילת הרבה ירקות? אילו ירקות מומלצים ואילו בכלל משמינים.


בהרבה שיטות הרזייה נאמר לנו כי "בירקות אין קלוריות", "ירקות מותר לאכול חופשי" , "ירקות הם חינמיים", אך למעשה כשמסתכלים בטבלה תזונתית של ירקות, בהחלט שיש שם קלוריות, ועוד אלה קלוריות שמגיעות מפחממה- כלומר שירקות הם בעצם פחממה. הדבר היחידי בערך נטול הקלוריות שאנו מכניסים לפה זה מים.. אז איך זה מסתדר?


ירקות מכילים הרבה מאוד סיבים, ואיך זה קשור? לסיבים אומנם יש ערך קלורי, אך כיוון שגוף האדם אינו יכול לעכל את הסיבים- כמו שהם נכנסים לגוף, כך בעצם הם יוצאים, והקלוריות מהסיבים לא "נספגות" בגוף.

בנוסף, כאשר מדובר על אכילת ירקות חיים, בגלל כל הסיבים, על הגוף להתאמץ בעת תהליך העיכול. המאמץ הזה שורף קלוריות. לכן בהרבה יקרות קורה המצב שמס' הקלוריות שהגוף מפיק מאותו הירק בערך שווה למספר הקלוריות שעל הגוף לבזבז בתהליך העיכול, ולכן בסך הכל הערך הקלורי של אכילת הירק יוצא בערך אפס.


והאם זה כך גם בירקות מבושלים? אז זהו.. שלאכאשר אנו אוכלים ירק חי, במיוחד כשמדובר בירקות קשים, הסיבים הם מאוד חזקים ודחוסים והמאמץ של הגוף על מנת לפרקם הוא רב. כאשר אנו מבשלים את הירקות, פעולת הבישול והחימום מרככים את הסיבים, מחלישים אותם, ואז הגוף צריך בתהליך העיכול להתאמץ הרבה פחות. במקרים כאלה- הירקות יכילו את אותו מס' הקלוריות אבל בעיכול, הגוף יצטרך לבזבז הרבה פחות קלוריות על מנת לעכלם. נובע מכך שלמעשה ירק חי כאילו מכיל פחות קלוריות לעומת ירק מבושל.

הירקות שבהם נראה את הפער הכי גדול הם גזר וסלק.

כאשר אנו אוכלים גזר וסלק בצורתם החיה (אפשר מגורד בפומפייה)- אנו מחשיבים אותם כירקות,

אבל כאשר הם עוברים בישול- אנו נחשיב אותם כפחממה! ולא כירק! אז בפעם הבאה שאתם מכינים אנטי פסטי או משהו כזה- תזכרו שאלה פחממות.


ובכללי- כל הירקות החיים הם אותו הדבר? את כולם אפשר לאכול חופשי? לא ממש. יש הבדלים בין הירקות. הפחממתיים ביותר למקרה שלא ידעתם הם הלימון והבצל. לימון ובצל מכילים הרבה מאוד קלוריות, גם בצורתם החיה, ולכן הם נחשבים לחלוטין כמו פחממה ולא כמו ירק.

(בבצל יש יותר קלוריות מרוב הפירות ..)


בשאר הירקות יש מדרג- שאם נכליל, ניתן לומר שירקות אדומים הם בעלי מקסימום הקלוריות והירוקים הם עם המינימום. אין להסיק מכך שלא לאכול עגבניות.. רק במקום לעשות סלט שכולו עגבניות כדאי לעשות סלט שמשלב הרבה ירקות ועגבניה אחת.


טעות נפוצה נוספת היא שבא לנו לנשנש, ואז אנחנו אוכלים הרבה ירקות "חינמיים" ומגיעים לתחושת שובע של מתפוצצים. למה זו טעות? כי בסוף, אפילו אם אלה ירקות "חינמיים"- זה יגרום להשמנה! למה? בואו תראו-

לדוגמא- כרוב הוא מאוד דל בקלוריות, אפשר לומר כמעט אפס, ולכן מותר לאכול ממנו חופשי. חופשי... אבל ברגע שאני אתמלא ממנו יותר מידי וארגיש "מפוצצת", אני מרחיבה את הקיבה שלי! ואז כעבור זמן, הקיבה שלי תתרגל לכמויות אוכל גדולות יותר, ואצטרך יותר אוכל כדי להרגיש שבעה.

כשאנחנו מתרגלים לכמויות אוכל שהולכות וגדלות- כמעט בטוח שנעלה במשקל.לסיכום, לתהליך הרזייה היינו ממליצים לכם לצרוך את הירקות בצורתם החיה, להשתדל להשתמש בקמצנות בלימון ובבצל (אפשר לבחור בבצל ירוק במקום בבצל רגיל), וכשאתם בחורים ירקות, תנסו לשלב את כל הצבעים כאשר עיקר הירקות הם ירוקים והשאר כתוספת.

בכל אופן- לא לטגן ירקות! ולא להגיע לשובע ברמת פיצוץ! כי אפילו אם זה מירקות- זה בסוף יגרום להשמנה.

כל הזכויות שמורות לצוות "לאכול בבלאנס". חל איסור מוחלט להעתיק חומר זה ללא אישור בכתב.

ייעוץ זה אינו מחליף ייעוץ תזונתי ויש לראות בו כהמלצה בלבד.174 צפיות0 תגובות